18 sierpnia 2022
Budownictwo mixed-use – czym są inwestycje wielofunkcyjne?
Budownictwo mixed-use staje się coraz bardziej powszechne. Czemu tak wiele osób wybiera kompleksy wielofunkcyjne? Dlaczego mówi się, że sprzyjają one interakcji społecznej i zapewniają lokalne potrzeby? I w końcu: czym są projekty mixed-use? Czytaj dalej, a otrzymasz odpowiedzi na te ważne pytania.
Mixed-use – co to znaczy?
Budownictwo mixed-use to projekt, który celowo integruje kilka funkcji. Może skupiać się na jednym obiekcie, kompleksie budynków lub obszarze miasta. To koncepcja, która szybko zaczyna wypierać jednorodne osiedla czy dzielnice.
Obszary miasta o przeznaczeniu tylko mieszkalnym, biurowym czy handlowym przestały się sprawdzać. Ich głównym założeniem była poprawa bezpieczeństwa i przeświadczenie, że gdy podobna grupa osób będzie przebywać obok siebie, spowoduje to powstanie więzi i wzmocni poczucie odpowiedzialności za przestrzeń. Nie zawsze się to jednak sprawdzało. Ponadto koncepcja jednorodnych osiedli była dobrym rozwiązaniem, gdy w mieście był mały ruch. Dziś umieszczanie obok siebie podobnych budynków generuje problemy komunikacyjne. Dlatego coraz częściej powstają inwestycje wielofunkcyjne. Dzięki nim unika się sytuacji, w której pewne obszary miasta są puste, podczas gdy inne intensywnie użytkowane.
Koncepcja mixed-use dąży do tego, by wszystko, co potrzebne, znajdowało się około 15 minut od miejsca zamieszkania. Dlatego w jednym punkcie oprócz mieszkań znajdziesz także biura, punkty usługowo-handlowe i obszary rekreacyjne. Dzięki temu inwestycje mixed-use gwarantują wygodne życie, miejsca pracy i bliski kontakt z naturą. Co ważne kompleksy wyraźnie dzielą się na strefy prywatne, półprywatne i publiczne.
Inwestycje typu mixed-use to gwarancja efektywniejszego wykorzystywania gruntów i dobrej integracji z otoczeniem. Zakładają również doskonałe skomunikowanie obszaru z resztą miasta. W mixed-use ogromną rolę ma także ogólnodostępna przestrzeń. Dlatego w okolicach inwestycji są place, skwery i inne miejsca spotkań, które sprzyjają integracji społecznej.
Wielofunkcyjność w mixed-use
Istotne znaczenie w budownictwie mixed-use ma sposób rozmieszczenia funkcji. Budynki mogą być wykorzystane na jeden lub na kilka sposobów. Dlatego wyróżnić możemy trzy formy wielofunkcjonalności:
- wertykalna – jeden budynek spełnia kilka funkcji,
- horyzontalna – w obszarze znajduje się kilka budynków, a każdy z nich ma inną funkcję,
- mieszana – kompleks, w którym są zarówno budynki o jednej, jak i o kilku funkcjach.
Jakie funkcje realizują projekty mixed-use? Dominują w nich: biura, handel, gastronomia i mieszkania. W wielu kompleksach znaleźć można także obiekty o funkcji kulturalnej i edukacyjnej oraz hotele.
Budownictwo mixed-use na przykładzie Quorum
Koncepcję mixed-use najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Dlatego postanowiliśmy przedstawić Ci nasz wielofunkcyjny kompleks Quorum. Składają się na niego 4 budynki usytuowane w ścisłym centrum, nad Odrą przy ul. Sikorskiego na wrocławskim Szczepinie. Znajdują się w nich apartamenty Wrocław, lokale usługowo-handlowe, a w jego najbliższej okolicy jest 7,000 m² terenów zielonych. To obszar, który lokalnie zaspokaja wszystkie potrzeby jego mieszkańców. Quorum sprzyja także integracji społecznej. Do dyspozycji jego mieszkańców jest:
- promenada, która zostanie połączona z rzeką Odrą, dzięki czemu powstanie przestrzeń do spotkań i relaksu,
- 7,000 m² terenów zielonych, które pozwalają zrelaksować się i odpocząć po ciężkim dniu,
- tarasy widokowe, dzięki którym możliwe jest podziwianie panoramy miasta.
Co równie ważne w okolicy tej inwestycji wielofunkcyjnej jest galeria handlowa, hotel i centrum kultury. Budynki są także dobrze skomunikowane z innymi obszarami miasta.
Sprawdź naszą ofertę
Szukasz apartamentu w kompleksie mixed-use? Zobacz przykładowe mieszkania w Quorum. Oferujemy 341 apartamentów o najwyższym standardzie, z panoramicznym widokiem i dostępem do przestronnych tarasów. Nasze budynki to wielofunkcyjna powierzeń do pracy, życia i rekreacji. Zapraszamy do kontaktu!